Očajni "orlići" zasluženo ne idu u Dansku (original) (raw)

Posle četiri uzastopna učešća na završnim turnirima prvenstva Evrope za mlade selekcije, Srbija će naredne godine preskočiti turnir u Danskoj. Potpuno zasluženo!

"Orlići" su nas po svemu prikazanom u toku kvalifikacija uverili da nisu u evropskom vrhu. Nema sumnje da je Srbija individualno jedna od jačih reprezentacija na Starom kontinentu, ali je kao tim dalako od vrha.

Porazi od Slovačke (oba 1:2) i Hrvatske (1:3) i tesne pobede protiv Norveške (1:0 i 3:2) i Kipra (2:0) ispostavilo se kao malo za ostanak u trci za baraž. Izabranici Ratomira Dujokovića u kvalifikacijama će odigrati još dva meča - Hrvatska (4. septembar) i Kipar (7. septembar) - ti dueli neće imati takmičarski značaj.

Izostanak Ivana Obradovića, Radosava Petrovića, Adema Ljajića i Danijela Aleksića u prvom od tri ključna meča, kako je trebalo da bude, bio je nenadoknadiv.

Posle svega, još uvek nije jasno zašto se oni na kraju nisu našli u Zlatnim Moravicama.

Prva dovijica bila su potrebnija selektoru Radomiru Antiću za prijateljsku(!) utakmicu sa Grcima, dok je drugu dvojicu Dujković izostavio sa spiska uz obrazloženje da su mu potrebniji bili igrači koji su u proteklom periodu igrali više i koji imaju iskustvo.

Slovaci su bili bolji u prvom poluvremenu, barem u većem delu. Nevolje su počele već u drugom minutu kada je Miloš Lačni propustio idealnu šansu. Golman Branislav Danilović u tom periodu bio je jedan od zapaženijih u srpskom timu, a nekoliko puta je svojim intervencijama sprečio domaćina da uveća prednost.

Slovaci su u 14. minutu izigrli odbranu Srbije. Jakub Silvestr je započeo akciju i na kraju je završio. Danilović je posle ubacivanja sa leve strane kratko odbio loptu do napadača Slovačke, koji je bez problema smešta u mrežu.

"Orlići" su najbliži izjednačenju bili u 35. minutu. U šansi se posle kornera našao Jagoš Vuković, ali je pokušaj glavom defanzivca PSV odbranio slovački golman.

Sve je praktično rešeno u 60. minutu. Silvestr je primio loptu u kaznenom prostoru, lako "okrenuo" Milana Milanovića, a onda iz "mrtvog" ugla poslao loptu gol. Drugom pogotku, pored očajne reakcije Milanovića, kumovao je i Danilović. Srpski golman se napamet bacio u levu stranu očekivajući centaršut, što je Silvestru ostavilo dovoljno prostora da pronađe put lopti do gola.

Sve što je naša reprezentacija do kraja uspela da uradi je da smanji rezultat u 69. minutu. Vuković je centrirao, nije to bilo idealno ubacivanje lopte u šesnaesterac, ali se rezervista Filip Đuričić odlično snašao i savlado protivničkog golmana.

Ikao je do kraja ostalo dovoljno vremena promene rezultata više nije bilo.

5. Kipar 3(6)

Prvih deset i četiri najbolje drugoplasirane selekcije izboriće plasman u baraž.

(MONDO - foto: arhiva MN Press)